USA har lanceret en liste, der fremhæver klimaindsatserne blandt den amerikanske regerings leverandører. Her er Securitas én af kun 40 leverandører, der lever op til alle fire kriterier i redegørelsen:
- Offentliggørelse af drivhusgasudledninger
- Offentliggørelse af klimarelaterede økonomiske risici
- Fastsættelse af videnskabeligt baserede klimamål
- Udgivelse af klimaplan
Administrerende direktør for Securitas, Magnus Ahlquist, fortæller: ”Jeg er utrolig stolt af det arbejde, vi gør for at opbygge en mere sikker og bæredygtig verden. Som en global virksomhed, der opererer i 44 lande, har vi et ansvar for at gå forrest med det gode eksempel - og vi er beærede over at blive anerkendt for vores indsats. Mit håb er, at vi ikke kun gør en forskel, men også inspirerer andre til sammen med os at skabe en fremtid, som vi alle kan være stolte af.”
Anerkendelsen kommer på baggrund af Securitas' løbende engagement i bæredygtighed. I december 2023 blev Securitas den første globale sikkerhedsleverandør, der fik sine klimamål valideret af Science Based Targets-initiativet (SBTi).
Et andet initiativ - anført af Securitas Technology - har til formål at fremme bæredygtige løsninger i den elektroniske sikkerhedssektor. Som en del af initiativet indarbejder Securitas Technology nu data om drivhusgasudledninger i nye udbud i USA og Canada. Det giver kunderne mulighed for at træffe informerede beslutninger om deres miljøpåvirkning.
”Disse initiativer er eksempler på, hvordan vi sætter handling bag vores forpligtelse til at reducere vores klimapåvirkning”, siger Sune Chabert Larsen, Chief Ethics and Sustainability Officer. ”Vi gør, hvad vi kan, for at sikre en mere bæredygtig fremtid for alle. Uanset om det er ved at sætte ambitiøse mål for reduktion af vores udledninger, samarbejde med vores partnere om at reducere udledningen af drivhusgasser i hele værdikæden eller drive ændringer i industrien.”